problemy z koncentracją
|||

problemy z koncentracją – co dziecko myśli o sobie

Wejdźmy w głowę dziecka, które ma problemy z koncentracją. Co ono o sobie myśli? Jakie opinie pojawiają się w jego głowie? Na pewno to, co słyszy na swój temat, od ludzi wokół – nauczycieli i rodziców! 

„Powinieneś się bardziej koncentrować!”

„Zobacz jaki głupi błąd popełniłaś!”

„Co się z Tobą dzieje, przecież to jest proste!”

„Czytaj uważniej!”

„Nie zrozumiałeś tego? Nie zapamiętałeś?”

Takie uwagi, przyklejają się w głowie dziecka jak naklejki. Potęgują jego złą opinię na swój temat. Podcinają dzieciom skrzydła. Sprawiają, że dzieci przestają wierzyć w swój umiejętności.

A dziecko, które nie wierzy w siebie:

  • wiele czasu i energii zużywa na zastanawianie się, czego oczekują od niego inni – nauczyciele, rodzice, koledzy,
  • zamiast skupić się na swoim zadaniu, ciągle upewnia się, że to co robi jest OK,
  • obserwuje inne dzieci i próbuje dostosować się, powielić zachowania innych, zamiast iść swoją drogą.

Takie dziecko, zawsze jest w „przyczajce”. Jednym okiem, uchem sprawdza czy postępuje prawidłowo, czy coś powinno zmienić. A ta obawa, ta potrzeba sprawdzania – BLOKUJE PEŁNĄ KONCENTRACJĘ. I wtedy dziecko, nie może skierować całej swojej energii i zasobów – na jeden cel. Bo w jego głowie pojawia się niepewność „dobrze robię?”, „jak inni sobie radzą?”, „nie za wolno?”, „co teraz, mam robić? co inne dzieciaki robią?”.Takim dzieciakom nie będzie dane doświadczyć pełni koncentracji, tego stanu flow, w którym rzeczy robią się same, a my w naszym zaangażowaniu tego nawet nie zauważamy. Podszepty krytyka, który siedzi w jego głowie, pochłaniają tyle energii, myśli i tak, angażują, że jego uwaga nie może w pełni się skumulować. Jego przekonanie “i tak mi się nie uda” jest jak samospełniające się proroctwo!

Z takim dzieckiem, my rodzice musimy inaczej postępować. Wspierając je, mądrze zwracając uwagę, nie krytykując. Trzeba dostrzegać jego nawet małe osiągnięcia, chwalić za włożony wysiłek.Uwierzyć w dziecko, wspierać je, pomagać i wymagać.No i przede wszystkim pomóc mu rozwijać jego koncentrację! Bo to umiejętność, której rozwój można wspierać – prawie taka jak jazda na rowerze, czy czytanie!!!

Chcesz pomóc rozwijać koncentrację swojego dziecka w zabawie? Oto spis zabaw, w jakie możecie się bawić!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *