zabawy rozwijające koncentrację dziecki
||||||

Jak w zabawie wspierać koncetrację dziecka?

„Mój syn zamiast odrabiać lekcje bawi się – rozkręca długopis, kopie plecak, gryzie gumkę w ołówku – robi wszystko, żeby tylko nie odrabiać lekcji! A jak już zacznie, wystarczy, że ktoś coś powie, przejedzie auto – a on już odwraca głowę i się rozprasza!”.

Możesz się podpisać pod tym opisem? Twoje dziecko też tak ma? To normalne, koncentracja dzieci (szczególnie tych mniejszych), jest bardzo krótka i łatwo ją przerwać. Właśnie dlatego warto ćwiczyć skupienie dziecka, aby w przyszłości pisanie testów, klasówek czy sprawdzianów kończyło się powodzeniem, aby nasz młody człowiek był w stanie sterować swoją uwagą i się nie rozpraszać.   Co nie pomaga dziecku mającemu problemy z koncentracją? Krzyki „skup się”, nerwowe reakcje, zniecierpliwione uwagi rodziców „dlaczego tak długo siedzisz nad takim prostym zadaniem!”. Dzieci z deficytem uwagi, trzeba wspierać i pracować z nimi – a nie dołować je kąśliwymi upomnieniami i zdenerwowaniem. Koncentrację warto ćwiczyć w zabawie, systematyczna zabawa, kilka razy w tygodniu wystarczy, aby nasze dziecku potrafiło coraz dłużej panować nad swoją uwagą! 

Oto propozycje narzędzi – gier jakie rozwijają skupieni dziecka:

  • gry planszowe
  • memory
  • puzzle
  • klocki (drewniane, lego – wszystkie)
  • malowanie 
  • lepienie
  • picture booki
  • kalambury
  • rebusy, łamigłówki
  • kostka Rubika
  • z ruchowych – łapanie piłki, badminton, wszystkie gry wymagające refleksu i ciągłej uwagi! 

A oto pomysł na zabawy wspierające koncentrację dzieci:

„co znikło”

Wybieramy kilka małych przedmiotów, różnego typu i koloru (zaczynamy od 5), potem dokładamy więcej. Możemy dziecku zawiązać oczy (to też jest fajne ćwiczenie koncentracji dla niego – na chwilę być pozbawionym tego zmysłu, bo skupi się na dźwiękach dobiegających z otoczenia). Teraz zabieramy jeden przedmiot, a dziecko ma nam powiedzieć co znikło. Dla maluchów jest inny wariant tej zabawy – dokładamy coś nowego, a ono ma wskazać nam która rzecz przybyła. A dla tych najmniejszych – ulubioną zabawkę kładziemy im za plecami, albo chowamy pod kocyk i prosimy żeby ją odnalazło.

rytm

Odtwarzaniem rytmu to świetny sposób na koncentrację, a dodatkowo ćwiczy wyobraźnię muzyczną i koordynację ucho-ręka. I teraz zabawa – wyklaskujesz, wystukujesz prosty rytm a maluszek stara się go powtórzyć – im bardziej urozmaicone przedmioty (bębenek, łyżka+stół, drewniana łycha + garnek odwrócony do góry dnem) dostanie do odtwarzania rytmu, tym bardziej będzie zainteresowane, żeby się bawić.

3 kubki

Bierzemy 3 plastikowe kubeczki w takim samym kolorze – kładziemy małą zabawkę pod jednym z nich i mieszając je ze sobą (wolno – w przypadku maluchów) prosimy dziecko, żeby wskazało pod którym kubkiem jest schowana zabawka. Potem zamiana ról – maluch przemieszcza kubki, a my odgadujemy. W tej zabawie ćwiczymy koncentrację, zmysł wzroku i motorykę małą.

bystre oko

Świetna zabawa na codzienne podróże – samochodem, czy autobusem. Znajdujesz jakąś rzecz w Waszym otoczeniu i mówisz „moje oko widzi coś na literę L…”, „moje oko widzi coś…czerwonego”, „moje oko widzi coś pysznego…”. W tej zabawie ćwiczymy koncentrację, spostrzegawczość i zmysł wzroku.

nasz dzień

Wieczorem, przed snem kładziemy się z pociechą i opowiadamy sobie dzień. Pozwólmy dzieciom przypominać sobie i opowiadać samemu wydarzenia z całego dnia, a  jeśli ma problemy – pomóżmy mu przez zadawanie pytań. W tej zabawie nie tylko ćwiczymy koncentrację i pamięć, ale także budujemy relację z dzieckiem i jego poczucie wartości.

Świetnym ćwiczeniem pamięci i koncentracji jest też aktywne czytanie – czyli codzienne wieczorne czytanie z dzieckiem, wzbogacone o rozmowę o tym, co było w poprzednim rozdziale,  bohaterach i wymyślanie alternatywnych zakończeń historii!

Od czego zacząć wspieranie koncentracji ucznia na zadaniach domowych?

  Porozmawiajmy z nim o tym jak ważna jest umiejętność koncentracji. Z mojego doświadczenia, najlepiej przywołać osoby, które są wzorem dla naszego dziecka – Robert Lewandowski podczas meczu czy treningu ma maksymalnie skupioną uwagę na tym co robi, inaczej nie miałby tak świetnych efektów! Kierowca rajdowy, baletnica, najlepsi Gamerzy – oni wszyscy są wytrwali i maksymalnie skupieni na swojej pracy, dzięki temu są mistrzami w swoich dziedzinach. Twoim obowiązkiem jest odrobienie lekcji i właśnie na tym powinieneś się skupić, żeby być coraz mądrzejszy i lepszy w szkole. Jeśli dziecku nie zależy na ocenach, można się odwołać się do długiego czasu jaki spędza przy biurku, a mógłby robić wtedy coś, co mu sprawia przyjemność.

Po takiej rozmowie, przejdźmy do narzędzi! Oto 3 kroki, które pomogą Twojemu uczniowi skupić się na pracy domowej:

  1. Zaczynamy od posprzątania jego otoczenia, biurka – tak, żeby nic nie rozpraszało jego uwagi. Pod ręką musi mieć wszystkie potrzebne przyrządy, książki i piórnik. Zadbajmy też, o to, żeby nic mu nie przeszkadzało – młodsza siostra nie powinna w tym czasie przebywać w tym samym pokoju, telewizor czy radio mają być wyłączone.
  2. Smartfon – na czas odrabiania lekcji powinien zostać odłożony do depozytu, do jakiegoś pudełka, tak aby przychodzące powiadomienia nie dekoncentrowały go.
  3. Pomodoro – to technika nauki zakładająca pracę i skupienie w bloku czasowy, po którym następuje krótka przerwa. Polecam używanie tego systemu z dziećmi, fajnie sprawdza się wydłużanie co jakiś czas okresu pracy o kilka minut. Jak wprowadzić pomodoro? Wytłumacz dziecku, że przez najbliższe 20 minut na się skupić tylko na zadaniu i że, timer kuchenny będzie odliczał 20 minut. Potem następuje na 5-10 minut przerwy, potem kolejny blok pracy itd.

Pomogłam? Daj znać, może Ty masz jakiś dobry pomysł na zabawę lub aktywność wspierającą koncentrację dzieci?

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Propozycje narzędzi i gier przedstawione w artykule są bardzo praktyczne i łatwe do wdrożenia w codziennej rutynie. Gry planszowe, memory, puzzle czy kalambury to świetne pomysły na rozwijanie umiejętności koncentracji poprzez zabawę. Ponadto, pomysły na zabawy jak “co znikło” czy zabawy rytmiczne są kreatywne i angażujące dla dzieci.

    Podoba mi się również sugestia dotycząca rozmów z dziećmi na temat koncentracji i pokazywania im przykładów osób, które osiągnęły sukces dzięki skupieniu i wytrwałości. To świetny sposób, aby zainspirować dzieci do samodzielnego dążenia do poprawy swoich umiejętności.

    Ważne jest również zwrócenie uwagi na odpowiednie przygotowanie otoczenia, wolne od rozpraszaczy, oraz wykorzystanie techniki Pomodoro, która pomaga dzieciom nauczyć się skup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *