W czasie upałów w mieście szczególnie ciężko się żyje. A jeszcze jak ma się w perspektywie cały dzień z marudnym dzieckiem, któremu też jest przecież bardzo gorąco? Poniżej kilka pomysłów na zajęcie malucha i „ochłodzenie” nudy. Wystarczy jeśli dysponujecie balkonem, ogródkiem lub wanną!

czy to przecieka

Dla mniejszych dzieci (takich, które już samodzielnie siedzą) bardzo ciekawa może być zabawa z różnymi pojemnikami, lejkami, sitkami i butelkami. Siedząc w misce czy baseniku, na balkonie albo koło miski z wodą mając pod ręką cały zestaw takich zabawek, będzie się świetnie bawiło. A ile manualnych i rozwojowych doświadczeń wykona! Ile małych butelek wody mieści się w misce? Czy przez sitko woda przecieka? A przez lejek – jak szybko woda się przelewa? Taka zabawa ćwiczy małą motorykę maluszka i czyni z niego małego naukowca!

rysunek na chodniku

Do tej zabawy trzeba niewiele – kilka butelek z maleńką dziurką w nakrętce (do zrobienia gwoździem albo korkociągiem). Napełnione wodą butelki bierzemy na spacer i malujemy nimi wzory na chodniku. Brzmi mało interesująco? Tylko dla dorosłych – gwarantuję, że dla maluchów to będzie świetna zabawa! Te same butelki, moje dzieci po zabawie w malowanie na chodniku wykorzystały do polewania się wodą – był czerwcowy „śmigus-dygngus”!

lodowe kredki

Potrzebujemy pojemnika na lód, wody i barwników spożywczych albo farbek plakatowych w tubkach. Dla maluchów nawet przygotowywanie lodowych kredek już będzie niezłą zabawą – trzeba dobrze mieszać barwnik w małej ilości wody, a potem delikatnie (łyżka) rozlewać go do pojemniczków na lód.  Kolorowe kredki lodowe malują kartkę (delikatnie bardzo), fajnie też można się nimi bawić na chodniku, tarasie itp. 

karby w lodzie

Na naprawdę gorące dni najlepszym pomysłem będzie zabawa z lodem. Wieczorem, dzień wcześniej mrozimy w pojemnikach mniejszych i większych różna skarby, zabawki, figurki. Jak się do nich dobrać? Przyda się strzykawka, pipetka oraz kubki z ciepłą wodą (najlepiej o różnym stopniu ciepłości no i zabarwioną jeszcze), nożyk, łyżka do lodów, coś bezpiecznego do „rozkuwania lodu” na miarę wieku dziecka. W tej zabawie dzieci doświadczą na własnej skórze jak zimny jest lód i co go „pęka”, będą młodymi naukowcami. Zabawę można ubrać w „ratowanie” zabawek uwięzionych w lodzie. Przetestowałam ją z 7-latkiem i 2-latką – naprawdę fantastycznie wciąga i jest dla dzieci zajmująca i wciągająca – myślę, że jeszcze większe zainteresowanie wzbudzi w maluchach!

ahoj piracie

Piratem każde dziecko być może – trochę inwencji rodzica, a miska z wodą na balkonie stanie się łajbą pirata, a rolka z ręczników kuchennych – lunetą przez która kapitan może wypatrywać statków do obrabowania. Opaskę piracką można zrobić w 5 minut, a wąsy dorysowane czarną kredką sprawią, że każdy pirat wcieli się w rolę od razu. To zabawa dla dzieci od 2 lat – w tym wieku dzieciaki najchętniej wcielają się w role, bawią się, że są kimś innym. Ulubiona maskotka w misce obok może pomóc w żeglarskich zabawach.

statki na morzu

budujemy statki – warto samemu powymyślać z czego takie statki mogą być zbudowane – poćwiczmy wyobraźnię – my i dzieci też oczywiście. Proponuję następujące składniki: korki od butelek (sklejone razem utworzą „tratwę”), do tego maszt z patyka lub zapałki i gotowe.  Plastkowe butelki też świetnie się nadadzą, łupinki orzecha, plastikowe nakrętki, co tam macie pod ręką. Możemy pójść w klasykę – i zrobić łódki z papieru (proponuję polakierowany – wytrzyma większe fale). Jeśli jesteście w pobliżu lasu/ parku – jako budulec na statek świetnie się nada kora z sosny, wysuszona daje się łatwo rzeźbić – za taką łódkę młodsze dziecko gorąco tacie podziękuje, a starsze może próbować rzeźbić samo! Można zbudować całą flotę, oznaczyć ją flagami, dołożyć kolorowe żagle – ile przyjemności przy tym dzieci będą miały!  Na zakończenie prac stoczniowych proponuję wodowanie łódki, z uroczystym nadaniem imienia (szampana o burtę może nie rozbijajcie):)

wodne balony

Małe baloniki można napełnić woda i wykorzystać do zabaw ruchowych – rzucanie do siebie, podrzucanie na ręczniku (tu trzeba dwoje dzieci), bitwę na balonowe śnieżki – w wielkie upały dla starszych dzieci to naprawdę świetna zabawa! Tylko pamiętajcie o umowie, jeszcze przed rozpoczęciem, że resztki balonów dzieci posprzątają, żeby nie było później kłopotów z nakłonieniem ich do tego!

To nasze ulubione zabawy na upały, podobają się Ci? Daj znać!

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *