|||

najlepsze książki o montessori dla rodziców

Uwielbiam Marię Montessori. To niesamowita kobieta, która znacznie przerosła swoje czasy. Imponuje mi jej otwarty umysł, chęć działania i czynienia dobra. Najważniejszą rzeczą, jaką u niej znalazłam jest takie czułe, pełne pokory, cierpliwości i zaufania podejście do dziecka. I to ponad 100 lat temu!

Pedagogika Montessori, jej zasady i pomysły, mimo, że wymyślone dla przedszkoli, świetnie odnajdują się w warunkach domowych. Rodzic, który przekona się do tego podejścia, zrozumie je i „zaaplikuje” w swoim domu zyska nowe spojrzenie na aktywności swojego dziecka, zabawki i przestrzeń w jakiej maluch się wychowuje. Jeszcze więcej zyska jego dziecko: ład, cierpliwość, swobodę działania, wspieranie zainteresowań i aktywności.

Od czego zacząć przygodę z Montessori? Oto zestaw książek, które Wam polecam. Wybrałam te pozycje, które najlepiej tłumaczą podejście Montessori i zawierają najwięcej propozycji zabaw i aktywności możliwych do zrealizowania w domu!

Oto mój wybór:

„Metoda Montessori do trzeciego roku życia” Charlotte Poussin

Bardzo fajna pozycja do przeczytania jeszcze w ciąży. Jak macie znajomą, w ciąży – polecam na prezent:) Jest dużo o rozwoju dzieci, ich potrzebach i „okresach wrażliwości”. Najlepsza jest część o tym w jaki sposób przygotować dom i otoczenia na potrzeby noworodka.

„Metoda Montessori naucz mnie robić to samodzielnie” Charlotte Poussin

Ta książka jest i dla wychowawców i dla rodziców. Dobrze zredagowana, świetne ilustracje, opisy aktywności. Cała jest napisana trochę z perspektywy nauki samodzielności, urzekły mnie „fiszki aktywności” – czyli 20 propozycji aktywności i zabaw montessori, z dopisaniem celów rozwojowych i kontroli błędów.

„Metoda montessori w domu” Delphine Gilles Cotte

Ta książka bardzo mi przypadła do gustu, bo po krótkim wstępie autorka od razu przystąpiła do rzeczy, czyli przedstawienia 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Naprawdę dużo propozycji, okraszonych fajnymi zdjęciami – więc jest z czego wybierać. Świetny jest też ekologiczny kontekst proponowanych zabaw, bo autorka używa do nich rzeczy, które są w każdym domu, często dając im drugie życie. 

„Metoda Montessori na cztery pory roku” Brigitte Ekert

W tej pozycji jest 70 zabaw edukacyjnych, podzielonych na 4 pory roku. Zabawy są ciekawe i dostosowane do naszych czasów, ładnie sfotografowane. Ujęło mnie dodanie instrukcji do każdej zabawy, która nauczy rodzica, jak po kolei wprowadzać dziecko w ćwiczenie, czy zabawę.

„Pedagogika Marii Montessori w przedszkolu” Ulrich Steenberg

Tę pozycję polecam rodzicom, którzy rozważają edukację swojej pociechy w przedszkolu montessori. Krótko i treściwie przechodzimy od podstawowych założeń pedagogiki Montessori, do przykładów z życia wziętych, czyli  aktywności i zabaw jej pomysłu. A wszystko to poparte przykładami ze współczesnego życia przedszkolnego. Po przeczytanie tej książki, możemy nabyć wyobrażenia o tym w jaki sposób maluch będzie spędzał czas w przedszkolu. 

„Zrozumieć Montessori” Małgorzata Miksza

Myślę, że warto również poznać podstaw czyli sposobu myślenia i patrzenia na dzieci Marii Montessori. Autorka wnikliwie wyjaśnia kluczowe przesłanie i pojęcia, jaka w swojej wielkiej pracy pedagogicznej wyczarowała Pani Maria. Książeczka rozmiarów niewielkich, można ją przejrzeć w jeden wieczór Do wypożyczenia w bibliotekach, a nawet kolejne wydanie – do kupienia (co cieszy).

„Domy dziecięce” Maria Montessori

Najbardziej właśnie ta pozycja, napisana przez Marię Montessori mnie urzekła. Mniej w niej filozoficznych wywodów, a więcej praktycznych opisów tego w jaki sposób 100 lat temu ta wielka kobieta otwierała i prowadziła swoje „Casa dei bambini” – czyli domy dziecięce. Język, oczywiście trochę staroświecki. Ale warto sięgnąć po coś co sama Montessori napisała, żeby poczuć ten żar i entuzjazm z jakim pracowała i działała.

Jakiejś książki tu zabrakło? Daj znać!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *