jak rozładować złość dziecka
||||||

7 zabaw, pomagających w złości dzieci

A jak reagować w chwili, gdy moja mądra, mała córeczka nagle zamienia się w potwora, w sklepie pełnym ludzi, bo nie chcę jej kupić batonika? Co zrobić, dziecko leży na ziemi, wali rękami i nogami „ja chcę bajkęęęęę”?

Znasz sytuacje? Zdarzyła się?   Najczęściej batonik to wierzchołek góry lodowejpod wodą znajdują się prawdziwe przyczyny złości i wrzasku, nagromadzone od dłużeszgos czasu. Zakaz? Zazdrość? Poczucie niesprawiedliwości? A może te najprostsze – zmęczenie, głód albo pragnienie?   Warto znać zabawy, które pomogą dzieciom rozładować złość, albo ją z siebie bezpowrotnie wyrzucić. Oto 7 zabaw, które wybrałam, bo pomagają moim dzieciom i wiem, że są skuteczne!   

ZABAWY NA ROZŁADOWANIE ZŁOŚCI

GRUBA RYBA

To najlepsza zabawa na obrażonego, zezłoszczonego malucha, który się zatrzasnął w klatce swojej złości i nie chce z niej wyjść. Zarzucacie na niego „sieć” – czyli pasek od szlafroka, albo długi szal. „Rybak złowił bardzo dużą rybę! Ale piękna. Muszę ja wyciągnąć na brzeg… ale ciężko mi idzie. O nie…ryba się wyrywa, jak ja utrzymać? Muszę ją wyciągnąć! Taka piękna sztuka.” Oczywiście w między czasie trwa walka, bo Twoja rybka na pewno będzie się szamotała i nie dawała złapać. To co powiesz, jak będziesz komentować Waszą „walkę” jest bardzo ważne – bo ma wyprowadzić dziecko ze złości, przekierować jego uwagę na zabawę. Więc moduluj głos i udawaj że jest Ci bardzo ciężko! Na koniec przytulcie dziecko, żeby rybka wiedziała jak bardzo ją kochacie!

PODUSZKA I POTWÓR ZŁOŚCI

Jeśli macie małego złośnika, który musi „wyrzucić” z siebie złe emocje – dajcie mu poduszkę złości. Niech na niej wyładuje złą energię, wybije ją pięściami, wytupie nogami. Potem na kartce może narysować POTWORA ZŁOŚCI. Jak rysunek będzie gotowy – ma go podrzeć na drobniutkie kawałki i całkowicie unicestwić!

BALON ZŁOŚCI

Bierzecie balonika i prosicie starszaka, że nadmuchał go swoją złością! A potem pękł go igłą – a cała jego złość pójdzie precz. Z młodszym dzieckiem (które może mieć problem z samodzielnym nadmuchaniem balona), możecie być uczestnikiem „dmuchającym” – czyli dziecko opowiada Wam o swojej złości, jej przyczynach – a Wy je wdmuchujecie w balon! Złość po pęknięciu balona mija, jak ręką odjął.  

WALCZ!

Dziecko w złości leży na ziemi.  Przytulać się nie chce, bo jest w nim zbyt wiele negatywnych emocji. To jest dobra pora na zabawę w WALCZ! Ja Cię będę starał się przewrócić na plecy – a Ty staraj się mnie powstrzymać! Chwila siłowania się, wysiłku ze strony dziecka – i emocje już są wyładowane, daleko za nami!

PRZESUŃ TEN GŁAZ

To też zabawa na tę chwilę, gdy zaraz dziecko coś rozwali, albo co gorsza zrobi komuś krzywdę.  Swoją frustrację może wyładować starając się przesunąć ścianę, stół, drzewo… Coś co na pewno będzie ciężko mu ruszyć z miejsca! Pomożesz mi przesunąć ten okropny głaz złości?

BITWA NA KULKI

Przeczytane gazety, czasopisma i stare rysunki przydadzą się raz jeszcze – gdy przyjdzie chwila złości. Maluch jest zły, sfrustrowany, albo obrażony na Was? Zaproście go na bitwę na kulki. Z papieru przechowywanego na tę okazję, zróbcie dużo kul – samo zmęcie papieru, to już dobre wyładowanie nerwów. Potem każdy bierze sobie trochę pocisków – i już trafiamy w przeciwnika. Zwody, chowanie się, ataki z zasadzki – wszystkie chwyty dozwolone. Złość zmieni się w dobrą zabawę – gwarantuję. Teraz razem posprzątajcie – wyrzućcie pociski złości do kosza z papierami!

PIĘŚĆ

Teraz sposób na rozładowanie złości dla Was, a jak nauczycie tego sposobu dzieci – będzie jak znalazł na przyszłość, gdy w przedszkolu, czy szkole dojdzie do kłótni, albo niesprawiedliwości. Gdy czujecie nadchodzący kryzys, krew pulsuje, zaciśnijcie mocno pięści, zgromadźcie tam całą złość. Teraz zamknięte pięści gwałtownie otwórzcie i wytrzepcie te negatywne emocje daleko!

Pomogłam? Daj znać!

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *