Odkrywam naturalny potencjał dzieci do nauki. Wzbogacam go o sprawdzone metody, sposoby i wiedzę o tym jak uczy się mózg. Zmieniam podejście do nauki rodziców i dzieci.

Większość dzieci i dorosłych uczy się w ten sam sposób. Bezmyślnie czyta po wielokroć podręcznik, albo wkuwa na pamięć formułki. Te stare metody, wymagające z pozoru najmniej wysiłku, są jednocześnie czasochłonne i bardzo niewydajne.  Szkoła nie uczy jak się uczyć. Nauczyciele klas początkowych objaśniają wiele rzeczy, a potem w czwartej klasie następuje nagły przełom, dzieci muszą już wtedy same przyswajać wiedzę. Tylko jak?

Tak jak lubi mózg. Nowocześnie. Bez przymusu. Efektywnie. Pasjonuje mnie neuroedukacja i metody nauki przyjazne mózgowi. Sprawię, że Twoje dziecko pozna najlepsze strategie uczenia się. Zyskacie czas na pasje, zabawy, ruch, bez myślenia o szkole.

Nazywam się Anna Ciszewska, jestem filologiem, tutorem i master mamą 4-ki świetnych dzieciaków. Rodziców inspiruję do wychowywania samodzielnych i kreatywnych dzieci, a dzieci uczę jak się uczyć.

Podstawy

uczyć się trzeba nauczyć

Każde dziecko może się uczyć szybciej, efektywniej, a przede wszystkim przyjemniej! Trzeba tylko dopasować sposób nauki do dziecka analizując zmysł dominujący, metodę przetwarzania wiedzy i jej zapamiętywania. A potem wybrać z wachlarza technik, które będą dla Twojego dziecka najprzyjemniejsze. Bo przede wszystkim zdobywanie wiedzy musi być powiązane z przyjemnością. A dziecko musi mieć świadomości, że jego mózg niesamowitym komputerem i może wszystkiego się nauczyć!

oceny nie są ważne

Oceny nie są ważne. O wiele ważniejsza jest podtrzymywanie naturalnej ciekawości dziecka, tej wdrukowanej w nasze mózgi potrzeby dowiedzenia się czegoś więcej, szukania odpowiedzi na pytania. Szkoła zabija w uczniach te pragnienia, uczy innego podejścia do nauki, gdzie radości z samego zdobywania wiedzy prawie nie ma. Uczenie się dla ocen nie ma sensu – to metoda 3xZ – zakuj, zdaj, zapomnij. Jeśli mamy naprawdę się czegoś nauczyć, musimy wiedzieć “Po co?”, czyli mieć motywację.

rodzicu masz wpływ

Rodzic ma tak absolutny, wszechwładny i przerażający wpływ na życie swojego dziecka, że aż jest trudno w to uwierzyć. A nawet może nie trudno uwierzyć, ale zbyt rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Nasza uwaga, bezwarunkowa akceptacja, umiejętność stawiania granic, sposób spędzania czasu – to wszystko ma i będzie miało ogromny wpływ na nasze dziecko. Dlatego namawiam do świadomego rodzicielstwa. Myślenia o tym co codziennie robimy, dajemy naszym dzieciom.

ekrany wciągają

Uwielbiam nowoczesne technologie, bo mi niesamowicie pomagają. Nie wyobrażam sobie świata bez Internetu. Ale ekrany mogą też być pożeraczem czasu, nieść niewłaściwe i głupie treści, uzależniać. Dostarczają niesamowitej frajdy, przy nich inne aktywności bledną i stają się nieatrakcyjne. Dlatego uważam, że świadome korzystanie z ekranów to jedna z najważniejszych rzeczy jaką możemy dać dzieciom. Polecam mój kontrakt smartfonowy – to sposób, który naprawdę działa!

W czym się specjalizuję?

Bardzo interesują mnie neuroedukacja – czyli takie sposoby nauki, które są przyjazne dla mózgu i w dzieciach wywołują naturalną chęć dowiedzenia się czegoś. Uważam, że wychowanie i środowisko jakie zapewniamy naszym dzieciom bardzo wpływa na to jak się uczą i jakie mają nastawienie do szkoły i poszczególnych przedmiotów. Z różnych nurtów wychowawczych czerpię pełnymi garściami, natomiast z żadnym z nich nie utożsamiam się. Bliska jest mi pozytywna dyscyplina (czy inaczej self reg), szanuję i używam filozofii rodzicielstwa bliskości. A uwielbiam wychowywać przez zabawę. Uważam, że to rodzice są odpowiedzialni za edukację swoich dzieci – nie przedszkola, czy szkoły. Dlatego prowadzę warsztaty, na których inspiruję i uczę rodziców. Więcej informacji na ich temat znajdziesz tu.

CISZEWSKA W MEDIACH

Tak wyglądam, tuż przed wykładem – dla rodziców w ramach EUD. Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Kilkakrotnie prowadziłam tam wykłady, w różnych miastach Polski, m.in. były to wykłady:

“Rola książek w życiu dziecka”

“Doskonalenie współpracy w rodzinie”

“Zarządzanie emocjami”.

Kolejna wizyta w Radio Wrocław – tym razem rozmawialiśmy o dzieciach przyklejonych do smartfonów. No i jak je odkleić od nich oczywiście

I znowu Radio Wrocław! Moja ulubiona audycja “Zebranie rodziców” i rozmowa z redaktor Justyną Kościelną o emocjach dzieci i rodziców.

radio wrocław wywiad Ciszewska
Anna Ciszewska

Radio Wrocław “Łatwo już było, czas na 4 klasę” – posłuchaj wywiadu jakiego udzieliłam w audycji “Zebranie rodziców”. Dziękuję Justyna Kościelna, za zaproszenie!

Wywiad „Jak zachęcić dzieci do sprzątania”, posłuchaj mojej rozmowy z Katarzyną Górną – Drzewosz redaktor „Zabrania Rodziców”.

wywiad Radio Wrocław
Anna Ciszewska wywiad w Radio Wrocław

I znowu dostałam zaproszenie do audycji „Zebranie rodziców” w Radio Wrocław. Rozmowa o rodzicach – helikopterach wywołała dużo emocji, a ja jak zawsze mam niedosyt, za mało czasu, żeby wszystko opowiedzieć. 🙂