Lubisz, gdy ktoś Ci przerywa oglądanie serialu kryminalnego, gdy właśnie już prawie domyślasz się kto jest zabójcą? A może nie masz nic przeciwko „Mamo, chodź!” gdy masz w ręku gorącą aromatyczną kawę, właśnie przed chwilą zanurzyłeś się w fotelu i marzysz o chwili spokoju?

Podobną niechęć do przerwania grania czy oglądania ma w sobie Twoje dziecko.  Przebywa teraz w zupełnie innym bardzo przyjemnym i ciekawym świecie i ktoś na siłę go stamtąd wyrywa. W świecie, który go pasjonuje, wciąga i absorbuje w 100%. Zauważ jak często Ty sięgniesz po smartfona, żeby tylko coś sprawdzić, a potem okazuje się że już 30 minut minęło!

Mózg dzieci grających jest w stanie aktywności i przyjemności. Ruch palcem powodują, że coś zdobywają, wygrywają, dostają. Mało wysiłku, a jaki efekt – ile nagród i radości! Podczas zabawy mózg grającego dziecka produkuje dopaminę, zwaną „neuroprzekaźnikiem przyjemności”. A gdy rodzic nagle odcina dziecko od źródełka, nic dziwnego, że reaguje on złością, agresją lub płaczem, prawda?

To jak bezboleśnie oderwać dziecko od ekranu?

Gdy mamy do czynienia ze starszym dzieckiem, takim, które kontroluje już swoje emocje – jest szansa, że na naszą prośbę odłoży smartfon/ tablet/ wstanie od komputera. Albo powie – potrzebuję jeszcze 10 minut, żeby skończyć rozgrywkę! Ale w przypadku maluchów – do głosu dochodzi zupełnie inny ośrodek w mózgu, który reaguje złością i agresją na odebranie czegoś, co dawało mu tyle przyjemności. Bo maluchy nie są w stanie zapanować jeszcze nad swoimi emocjami, a rodzic chce zabrać coś, co mu sprawia taką wielką przyjemność!

Oto plan działania w przypadku dzieci, które na zakończenie czasu przeznaczonego na ekrany reagują złością:

1. Zanim zacznie ustalcie dokładnie zakres – czy to będzie jeden odcinek, jedna rozgrywka, albo określona ilość czasu. W tej ostatniej opcji przyda się nastawienie stopera/ zegarka kuchennego – żeby głośno i wyraźnie i Wam i dziecku przypomniał o skończonym czasie.
  2. Na 5 minut przed końcem – przypomnij, że to już ostatnie „5 minut”. Upewnij się, że Cię dziecko usłyszało!

Jeśli powyższe strategie nie działają, czas wyciągnąć skuteczniejszą broń!

Na chwilę przed końcem gry/ bajki siądź przy dziecku i zadaj mu pytania odnośnie tego co właśnie robi, tego co widzisz na ekranie. Zapytaj o ulubionego bohatera, czy wybraną strategię gry, albo o to co zrobi jutro podczas grania. Możesz spytać się o to co się wydarzyło w bajce “Dlaczego Ryder ma na głowie ten śmieszny kapelusz?”, albo “jutro obejrzysz odcinek o “wielkiej wyprawie na pustynię?.  Jak myślisz co się będzie działo z pieskami?”.

Taka rozmowa pozwoli dziecku na powolne wyjście z ulubionej rozrywki, bo uwaga dziecka przejdzie na rozmowę z Tobą, a to  sprawi, że nie będzie tego gwałtownego odcięcia od źródła przyjemności – a tym samym ataku agresji, gniewu czy płaczu. Dodatkowo zbuduje więź między Wami – bo nie dość, że dowiadujecie się czegoś o tym co pasjonuje Wasze dziecko, to jeszcze poświęcacie mu czas i z szacunkiem się odnosicie do jego zainteresowań

To naprawdę świetna strategia, jeśli rzeczywiście będziesz ciekawa tego, co dziecko ma Ci do powiedzenia! Słuchaj uważnie i pociągnij temat dalej w rozmowie! Maluchowi można zaproponować pracę plastyczną dotyczącą tego co zobaczył – to będzie przedłużenie przyjemności!

To co, teraz sprawdź i daj znać, czy u Was w domu takie podejście pomaga!

Może Ci się spodobać

3 Comments

1. U nas działa „to ostatnie pięć minut”. Tak naprawdę to przed filmem ustalamy czas oglądania i potem przed końcem przypominam synkowi (6 lat), że dobiega ustalony koniec. To na ogół działa, bo przecież się zgodził, więc nie wypada zmienić zdania. Serdecznie pozdrawiam!

2. A ja muszę z młodszą 4-letnią córką spróbować zadawania jej pytań przed końcem bajki. Boję się jedynie, ze zacznie na mnie krzyczeć, ze jej przeszkadzam. :-p
    Ona bardzo się wczuwa we wszystko, dlatego reaguje wściekłością na każde zakończenie jej zabwa czy oglądania.

1. Asia, to z delikatnością zacznij. Śmiej się razem z nią, skomentuj – ale fajna … . Poczuje, że jesteś po jej stronie, że razem z nią oglądasz!