5 magicznych zabaw wyciszających dziecko przed snem
Zdarza się, że Wasze wieczory się wydłużają, bo dziecko nie chce iść spać? Bywa tak, że zagonienie go do łóżka to naprawdę wyzwanie? Maluch później się kładzie, a wstaje skoro świt, razem z ptaszkami? Gdy dzień jest dłuższy, na dworze jasno – tak bywa!
Moje pragnienie spokoju i odpoczynku wieczorem, sprawia, że chcę żeby dzieci jak najszybciej poszły spać. Jestem zmęczona, poddenerwowana i tak mi się marzy już kanapa z książką, albo odcinek jakiegoś serialu. A dzieci zamiast potulnie iść spać, wymyślają harce i wymówki, co tu jeszcze muszą zrobić zanim pójdą do łóżka. Mimo zmęczenia, warto wieczorem w domu, zamiast krzyków i poganiania, wprowadzić zrelaksowaną, serdeczną atmosferę. Bo dobry nastrój w domu, przełoży się na lepsze zasypianie i dłuższy sen. Jak to zrobić? Przez zabawę!
Poniżej świetne zabawy i aktywności wieczorowe, które na pewno pomogą Waszemu dziecku zasnąć!
DO ŁÓŻKA
Czasami trudno dziecko zagnać do łóżka (i go w nim utrzymać). Zamiast ciągnięcia na siłę, możemy dziecko zaskoczyć zupełnie nowym zachowaniem – wstajemy, przeciągamy się i mówimy: „No dobra – czas spać.” Dziecko myśli, że to jego będziemy teraz ciągnęli do spania, a my…wymijamy zaskoczonego potomka i idziemy wprost do jego łóżka, kładąc się w nim, ziewając, przykrywając kołdrą, a potem głośno chrapiąc. Gwarantuję, że każde dziecko zaciekawione i zaintrygowane, wejdzie w tę zabawę. Potem możemy się na tym łóżku potarmosić, wypychając potomka – to JA idę spać i to MOJE łóżko. Dobry nastrój już jest!
ZAMIANA
Gdy dziecko nie reaguje na nasze prośby o przemieszczenie się do łóżka – zamieńmy role. Weźmy duża przytulankę potomka na ręce i rozmawiając z nią, udajmy, że to ona dziś idzie spać. W łóżku, to misia ubieramy w piżamkę i rozmawiamy z nim o tym, że pora spania, że już musi być zmęczony… Potem kładziemy się do łóżka razem z misiem i czytamy książeczki (mnie jeszcze nigdy nie udało się dotrwać do tej chwili, w chwili gdy próbuję założyć misiowi piżamę (a ciężko mi idzie, wiadomo), Kruszynka już jest koło mnie i mi pomaga. Albo zdejmuje ubranie z misia – „to moja piżama, oddaj”…
ŻELAZNY UŚCISK
Z małymi wiercipiętami bywa tak, że ciężko im się zdecydować na przymusowy bezruch w łóżku, no i niechętnie chodzą spać – szkoda im dnia po prostu! Tym razem w zabawie, gdy pora spania, chwyćmy potomka w żelazny uścisk. Niech próbuje się wydostać, będzie ciężko, bo uścisku nie zwalniamy, aż się zmęczy 🙂 Ta zabawa pięknie pobudzi czucie głębokie – propriocepcję, dzięki czemu zrelaksujecie się oboje, na koniec przytulanki i ustalenie jaką bajkę czytacie!
NASŁUCHIWANIE
Gdy już leżycie w łóżku razem, a dziecko nie wykazuje oznak snu, można je wyciszyć zabawą w nasłuchiwanie. Zamknijcie oczy i oboje nasłuchujcie dźwięków jakie dochodzą z zewnątrz. Sąsiadka chodzi po pokoju? Ktoś słucha muzyki? Przejechał samochód? Ktoś idzie z walizką po chodniku? A może uda Wam się usłyszeć wieczorne trele ptaków? Ze starszakiem można wymyślić historyjkę do usłyszanego dźwięku – oprócz słuchu poćwiczycie kreatywność. Nasłuchiwanie wycisza, kieruje uwagę na zmysły, jest dobrym pomysłem przed snem.
BICIE SERCA
Przytulanki wieczorne warto wzbogacić o posłuchanie nawzajem swojego bicia serca. Regularny rytm, wsłuchiwanie – uspokaja, to też chwila bliskości i poznawanie ciała.
CAŁUSKI
Maluszkowi wieczorną rutynę można wzbogacić o całowanie po kolei każdej części ciała (albo głaskanie), przy czym mówimy: „dobranoc prawe oczko”, „dobranoc lewe oczko”, „dobranoc prawy łokciu”, „dobranoc lewy łokciu”… Maluch buduje w ten sposób świadomość własnego ciała, nazwy poszczególnych części, odróżnianie stron – no i to piękna chwila bliskości.
KREATYWNIE
Przed snem warto pobudzić czucie głębokie dziecka – bo to doskonale relaksuje. Ciastolina, plastelina, slime – to są dobre zabawy na wieczór. Ulepicie jakieś zwierzę? A może plasteliną wykleicie rysunek z kółkami? Malowanie, rysowanie – to też zabawy kreatywne które pięknie wyciszają.
Malutkim dzieciom bardzo w zasypianiu pomaga rutyna – sekwencja tych samych czynności, aktywności i zapachów. Kąpiel, pożegnanie wszystkich domowników, czytanie książeczek. Warto też ta stałe wprowadzić zasadę opowiadania sobie w łóżku dnia – maluszkowi możemy my opowiadać co się wydarzyło: „a pamiętasz jak byliśmy w parku, świeciło słońce i widzieliśmy wiewiórkę? Podobała Ci się, co?” Dzięki takiemu rytuałowi starsze dzieci, budujemy bliskość z dzieckiem. A starszak będzie nam przed snem opowiadał swoje przygody z całego dnia.
Który pomysł na zabawę spodobał Ci się najbardziej? Daj znać!