W czasie upałów w mieście szczególnie ciężko się żyje. A jeszcze jak ma się w perspektywie cały dzień z marudnym dzieckiem, któremu też jest przecież bardzo gorąco? Poniżej kilka pomysłów na zajęcie malucha i „ochłodzenie” nudy. Wystarczy jeśli dysponujecie balkonem, ogródkiem lub wanną!
czy to przecieka
Dla mniejszych dzieci (takich, które już samodzielnie siedzą) bardzo ciekawa może być zabawa z różnymi pojemnikami, lejkami, sitkami i butelkami. Siedząc w misce czy baseniku, na balkonie albo koło miski z wodą mając pod ręką cały zestaw takich zabawek, będzie się świetnie bawiło. A ile manualnych i rozwojowych doświadczeń wykona! Ile małych butelek wody mieści się w misce? Czy przez sitko woda przecieka? A przez lejek – jak szybko woda się przelewa? Taka zabawa ćwiczy małą motorykę maluszka i czyni z niego małego naukowca!

rysunek na chodniku
Do tej zabawy trzeba niewiele – kilka butelek z maleńką dziurką w nakrętce (do zrobienia gwoździem albo korkociągiem). Napełnione wodą butelki bierzemy na spacer i malujemy nimi wzory na chodniku. Brzmi mało interesująco? Tylko dla dorosłych – gwarantuję, że dla maluchów to będzie świetna zabawa! Te same butelki, moje dzieci po zabawie w malowanie na chodniku wykorzystały do polewania się wodą – był czerwcowy „śmigus-dygngus”!
lodowe kredki
Potrzebujemy pojemnika na lód, wody i barwników spożywczych albo farbek plakatowych w tubkach. Dla maluchów nawet przygotowywanie lodowych kredek już będzie niezłą zabawą – trzeba dobrze mieszać barwnik w małej ilości wody, a potem delikatnie (łyżka) rozlewać go do pojemniczków na lód. Kolorowe kredki lodowe malują kartkę (delikatnie bardzo), fajnie też można się nimi bawić na chodniku, tarasie itp.

karby w lodzie
Na naprawdę gorące dni najlepszym pomysłem będzie zabawa z lodem. Wieczorem, dzień wcześniej mrozimy w pojemnikach mniejszych i większych różna skarby, zabawki, figurki. Jak się do nich dobrać? Przyda się strzykawka, pipetka oraz kubki z ciepłą wodą (najlepiej o różnym stopniu ciepłości no i zabarwioną jeszcze), nożyk, łyżka do lodów, coś bezpiecznego do „rozkuwania lodu” na miarę wieku dziecka. W tej zabawie dzieci doświadczą na własnej skórze jak zimny jest lód i co go „pęka”, będą młodymi naukowcami. Zabawę można ubrać w „ratowanie” zabawek uwięzionych w lodzie. Przetestowałam ją z 7-latkiem i 2-latką – naprawdę fantastycznie wciąga i jest dla dzieci zajmująca i wciągająca – myślę, że jeszcze większe zainteresowanie wzbudzi w maluchach!

ahoj piracie
Piratem każde dziecko być może – trochę inwencji rodzica, a miska z wodą na balkonie stanie się łajbą pirata, a rolka z ręczników kuchennych – lunetą przez która kapitan może wypatrywać statków do obrabowania. Opaskę piracką można zrobić w 5 minut, a wąsy dorysowane czarną kredką sprawią, że każdy pirat wcieli się w rolę od razu. To zabawa dla dzieci od 2 lat – w tym wieku dzieciaki najchętniej wcielają się w role, bawią się, że są kimś innym. Ulubiona maskotka w misce obok może pomóc w żeglarskich zabawach.
statki na morzu
budujemy statki – warto samemu powymyślać z czego takie statki mogą być zbudowane – poćwiczmy wyobraźnię – my i dzieci też oczywiście. Proponuję następujące składniki: korki od butelek (sklejone razem utworzą „tratwę”), do tego maszt z patyka lub zapałki i gotowe. Plastkowe butelki też świetnie się nadadzą, łupinki orzecha, plastikowe nakrętki, co tam macie pod ręką. Możemy pójść w klasykę – i zrobić łódki z papieru (proponuję polakierowany – wytrzyma większe fale). Jeśli jesteście w pobliżu lasu/ parku – jako budulec na statek świetnie się nada kora z sosny, wysuszona daje się łatwo rzeźbić – za taką łódkę młodsze dziecko gorąco tacie podziękuje, a starsze może próbować rzeźbić samo! Można zbudować całą flotę, oznaczyć ją flagami, dołożyć kolorowe żagle – ile przyjemności przy tym dzieci będą miały! Na zakończenie prac stoczniowych proponuję wodowanie łódki, z uroczystym nadaniem imienia (szampana o burtę może nie rozbijajcie):)
wodne balony
Małe baloniki można napełnić woda i wykorzystać do zabaw ruchowych – rzucanie do siebie, podrzucanie na ręczniku (tu trzeba dwoje dzieci), bitwę na balonowe śnieżki – w wielkie upały dla starszych dzieci to naprawdę świetna zabawa! Tylko pamiętajcie o umowie, jeszcze przed rozpoczęciem, że resztki balonów dzieci posprzątają, żeby nie było później kłopotów z nakłonieniem ich do tego!
To nasze ulubione zabawy na upały, podobają się Ci? Daj znać!