20 pomysłów na domowe aktywności dla dzieci
Przymusowa izolacja powoduje, że już naprawdę nie wiesz, co robić z dzieckiem w domu? Mam dla Ciebie 20 pomysłów na różnego typu aktywności!
Czasami wystarczy poddać dziecku pomysł, który go zapali. A czasami nasze wsparcie i trochę zaangażowania jest niezbędne, żeby nadać zabawie bieg. W naszym domu mamy słoik z pomysłami na nudę. Dopisujemy do niego coraz to nowe rzeczy, na które dzieci wpadną – samo losowanie jest już zabawą, gdy dzieci nie mają pomysłu co robić – mamy na to rozwiązanie!
No to przejdźmy do sedna, oto 20 aktywności domowych dla dzieci:
1. Maraton filmów – albo po prostu jeden film codziennie oglądany po południu. Taki rodzinny zwyczaj – oglądacie razem, a potem o nim rozmawiacie, rysujecie ilustracje inspirowane filmem, odgrywacie teatrzyk? Jakie filmy obejrzeć? Zerknij tu na listę rekomendowanych przeze mnie filmów!
2. Zbudujcie z klocków (niech dziecko zbuduje) największy fort, albo zamek jaki do tej pry kiedykolwiek zbudowało! użyjcie wszystkich klocków jakie macie w domu!
3. Prace manualne – aktywności kreatywne najdłużej zajmują dzieci. Może zrobić domek z pudełka po soku – papier kolorowy, klej, nożyczki. Można namalować swój portret, farby i duży kawałek papieru inspirują!
4. Tor przeszkód – to świetna zabawa jeśli w domu mas dwójkę maluchów. Jedno buduje tor przeszkód – z krzeseł, poduszek i tego co mu przyjdzie jeszcze do głowy. Ile czasu zajmie zawodnikowi pokonanie toru (stoper się przyda!)? Potem drugi maluch buduje tor pierwszemu!
5. Puzzle, to świetna zabawa i ćwiczenie spostrzegawczości, wytrwałości, precyzji. A ile zajmuje czasu!
6. Lego – wymyśl jakiś niestandardowy pojazd, most, budowlę. Przekaż dziecku instrukcje – most ma stać, budowa ma mieć dach i balkon.
7. Zaszyjcie się z kilkoma książkami. Kocyk, herbatka (u mnie koniecznie kakao z pianką) i codzienny rytuał, że po obiedzie czytacie książki. Maluszkowi czytasz Ty. Starszak czyta sam, siedzicie i przytulacie się do siebie.
8. Planszówki. Granie się nie znudzi, gdy przygotujecie tablicę ze statystykami. I codziennie będzie ona uzupełniana. Nasze ulubione to: Rummikub, Osadnicy z Catanu, Dixit, Farmer, Ubongo, Carcasson…
9. Karty. Granie w karty, w ulubione gry karciane daje dzieciom dużo dobrego. Uczycie je zasad, które muszą zapamiętać, muszą myśleć strategicznie i logicznie. Nasze ulubione – z maluchami – Makao, Wojna, Pasjans, Stres. Ze starszakami (powyżej 8 roku życia): Tysiąc, no i najlepsze na świecie gra w 3,5,8.
10. Tik tok, czyli ulubiona aplikacja młodszych nastolatków, przyda się w przymusowym zamknięciu. Dzieciaki pokazują tam świetne układy taneczne. Niech dziecko wybierze układ i podkład muzyczny, nauczy się go i całej rodzicie zaprezentuje!
11. Ukryty skarb. Kilka słodyczy, albo jakiś liścik miłosny, ukryjcie w pudełku i schowajcie gdzieś dobrze. Następnie zróbcie mapę skarbu. można wzbogacić zabawę o kilka zadań do zrobienia w trakcie (rozpakowanie zmywarki, wypicie łyżki soku z cytryny, uzasadnienie pisowni kilku wyrazów…). Potem zamiana, niech potomek przygotuje mapę skarbu dla Ciebie!
12. Pobawcie się w zabawy słowno-samochodowe. Co mam na myśli? „Moje oczko widzi…”, „Pociąg wyrazów” – ty mówisz wyraz, dziecko mówi kolejny, ale musi się zaczynać na literę na którą kończy się Twój wyraz. Więcej pomysłów na gry słowne znajdziesz tu.
13. Wygrzebcie stare książeczki, ćwiczeniówki do uzupełnienia z zagadkami logicznymi, krzyżówkami, rebusami. Teraz naprawdę będą chętnie robione
14. Polecane dla dziewczynek – wieczór piękności. Zróbcie sobie maseczkę, naturalny peeling z resztek zmielonej kawy, pomalujcie paznokcie!
15. Wystawcie sztukę! Mini przedstawienie (starszaki mogą napisać scenariusz, potem wymyślić dekoracje, kostiumy itd.). Zamiast sztuki, może to być mini karaoke!
16. Kolorowanki – to dla młodszych dzieci. Akt kolorowanie zyska lepszy wymiar, jeśli przymocujecie sznurek i przy pomocy klamerek do prania zrobicie „wystawę” prac. Codziennie dokładamy nową!
17. Masz w domu plastelinę? Ciastolinę? Jak nie masz, zróbcie ją sami razem (to też jest dobra zabawa). Procesowi lepienia, trzeba dać jakiś temat, na przykład zwierzęta w ZOO (no i można wtedy zaprojektować wybiegi dla zwierząt).
18. Dla maluchów, stawiamy krzesełko przy zlewie, kilka kropel szamponu do wody (zlew zatykamy korkiem) i dużo różnych naczyń do zabawy. W którym naczyniu zmieści się najwięcej wody? Dobrze poprosić dziecko o porównanie ile wody mieści się w wysokim i chudym naczyniu, a ile w niskim, szerokim?
19. Wspólne gotowanie. Gdy dziecko jest w stanie już samo wyszukać przepis, na pewno jest w stanie samo przygotować z niego potrawę (pod Waszym czujnym okiem oczywiście). Codziennie inny deser? Możecie w zeszycie zrobić książkę kucharską i przyznawać gwiazdki tym najsmaczniejszym daniom!
20. Na kartce napisz 10 liter i poproś starszaka, żeby wypisało określoną ilość wyrazów z tych liter, ale wypisało jak najwięcej w określonym czasie. Moje dzieci właśnie to robią, jest ich trójka, więc grają na czas (z ułatwieniami dla najmłodszych – mają więcej liter na przykład!).
Zainspirowałaś się? A może czegoś super na tej liście brakuje? Skomentuj i daj mi znać!