50 najlepszych książek dla dzieci 10-13 lat
Klasyki, nowości, nagradzane i te czasami zapomniane. Zrobiłam dla Was mój subiektywny ranking książek dla nastolatków, które koniecznie powinniście dać im do czytania! To są książki które kształcą, rozwijają, wzruszają i pozostają na długo w pamięci! A przede wszystkim wciągają od pierwszej strony!
Każdy chciałby wychować pożeracza książek, mola książkowego, który chowa się w nocy pod kołdrą i czyta. Co zrobić, żeby Twoje dziecko polubiło czytanie? Temat jest złożony, składowych tego sukcesu jest dużo, ale najważniejsze to jedno: TRAFIĆ Z WCIĄGAJĄCĄ LEKTURĄ, BARDZO INTERESUJĄCĄ DLA NASZEGO DZIECKA W ODPOWIEDNI MOMENT. W przypadku nastolatków sprawa jest teraz o wiele trudniejsza, ekrany zapewniają rozrywkę tak ciekawą i przyjemną dla młodego mózgu, że ciężko z nimi konkurować. Dlatego warto zadbać o czas bez ekranów, wyznaczyć taki odcinek czasu po południu, gdy nie ma możliwości grania/ oglądania/ siedzenie ze smartfonem. Albo w weekendy, podczas wyjazdów wakacyjnych, czas który spędzacie nad książkami.
Mój ranking zwiera książki i serie, które szczególnie sprawdzają się jako “aktywator” czytelniczy – bo po prostu wciągają dziecko od pierwszej strony, a ono nie może się od nich oderwać!
książki i serie dla nastolatków, które wciągają od pierwszej przeczytanej strony, dla dzieci od 10/12 lat
Historia o rodzeństwie, które przenosi się na wakacje do dziadka. Dziadka, który jest nie całkiem normalnym dziadkiem, bo jest opiekunem… Baśnioboru – niesamowitej krainy pełnej magicznych stworzeń trolli, driad, złośliwych satyrów, wróżek i wiedźm. Łamiąc zakazy, główni bohaterowie narażają się na niebezpieczeństwo, a do tego ich dziadek zostaje porwany! Muszą go uratować! Uwaga! Ta książka niesamowicie wciąga! Nawet dorośli nie mogę się od niej oderwać, gdy akcja zaczyna nabierać tempa, a bohaterowie wpadają w kolejne kłopoty! Pierwszy tom jest majstersztykiem, warto oczywiście przeczytać wszystkie z cyklu: “Baśniobór”, “Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi”, “Baśniobór. Plaga cieni”, “Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu”, “Baśniobór. Klucze do więzienia demonów”
Kolejna pozycja autorstwa Brandona Mulla. Powieść o 10-letnim chłopcu, który z rodzicami przeprowadza się do małego miasteczka. W pierwszym tomie, Nate wraz z kolegami, odkrywa sklep ze niezwykłymi słodyczami. Właścicielka sklepu, za drobne przysługi rozdaje słodycze, po których można unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd albo przechodzić przez lustro. Te magiczne łakocie, to początek akcji, w której bohaterowie będą musieli wykazać się sprytem, odwagą i wyobraźnią! Niesamowita, klimatyczna i wciągająca książka pełna zwrotów akcji! Drugi tom z serii to„Awantura w salonie gier”.
Nie ma chyba człowieka, który by nie słyszał o Harrym Potterze. To bohater, który na stałe trafił do kanonu bohaterów kultury masowej. Mam ważny apel! Dajcie dzieciom do czytania najpierw książki, zanim obejrzą serię filmów – to jest ta jedyna właściwa kolejność! Ekranizacje nie ograniczą wtedy wyobraźni dziecka, a wizja obejrzenia filmów będzie dobrym paliwem napędowym do przeczytania książęk! Popularność Harrego świadczy o tym, jak bardzo się wszystkim podoba, niezależnie od wieku, ja sama chętnie bardzo czytam kolejnym dzieciom przygody małego magika, to naprawdę wyjątkowe książki! Pierwszy tom sagi, można przeczytać nawet młodszym dzieciom, ale z kolejnymi tomami warto poczekać do ukończenia 12 roku życia, bo są miejscami naprawdę straszne.
Marka „Harry Potter” jest już dobrze prosperującym biznesem, oprócz świetnych ekranizacji książek są: kolonie w zamkach dla młodych fanów, muzeum Harrego Pottera pod Londynem (byłam, polecam), serie ubrań, przebrania, klocki Lego, gry planszowe i komputerowe… długo by wymieniać.
A oto tytuły wszystkich tomów: “Harry Potter i kamień filozoficzny”, “Harry Potter i komnata tajemnic”, “Harry Potter i więzień Azkabanu”, “Harry Potter i czara ognia”, “Harry Potter i Zakon Feniksa”, “Harry Potter i Książę Półkrwi”, “Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Jako ostatni książkę z serii, można przeczytać sztukę „Harry Potter i przeklęte dziecko” – w której Harry jest już dorosły i ma 3 dzieci!
W Halloween grupa nastolatków odwiedza okoliczne domy, zbierając cukierki. Niby normalny początek zwykłej historii. Postanawiają wejść również do niezamieszkanego domu przy Wilson Avenue, który podobno jest nawiedzony. W środku znajdują przebierańców, którzy namawiają ich na zejście do piwnicy. Nagle okazuje się, że Ci przebierańcy nie są przebrani, że są to łowcy niewolników, a w piwnicy są inne dzieci, skute w łańcuchy. Koledzy głównego bohatera – Cola, zostają uprowadzeni, a jemu zakopanemu w kotary udaje się wymknąć! Postanawia im pomóc i przechodzi przez magiczne wejście w piwnicy do całkiem innego świata.
I tu zaczyna się zupełnie nowa, niesamowito historia. Misternie zbudowany świat Obrzeża, rządzący się swoimi zasadami, pełen magicznych przedmiotów i stworzeń, buduje się w wyobraźni tak wyraźnie, jakbyśmy sami tam byli. Wyobraźnia autora nie zna granic, Obrzeża i poszczególne krainy w nich, to fantastyka w nieoczekiwanej, zaskakującej postaci. Cole przeżywa niesamowite przygody, sam zostaje w końcu złapany i staje się niewolnikiem, a wtedy trafia do grupy Łupieżców niebios. Dużo perypetii, podróżowania w czasoprzestrzeni i przeżywania zagrożeń. Pięknie są podkreślane i ukazane tradycyjne wartości: miłość, przyjaźń, wierność, honor. Bestseller!
Cykl powieści Pięć królestw to: Tom I Łupieżcy niebios, Tom II Błędny rycerz, Tom III Strażnicy kryształów, Tom IV Tkacze śmierci, Tom V Skoczkowie w czasie.
Kiedyś byłam w maleńkiej księgarni, pełnej świetnej literatury dla dzieci. Szukałam inspiracji na prezent dla dzieci (wracałam właśnie z jakiegoś wyjazdu). Spytałam się właściciela czy mi pomoże wybrać książkę dla 12-latki, która uwielbia czytać. Taką książkę, żeby o niej nie zapomniała, żeby historia w niej żyła, żeby głęboko poruszyła. Spojrzał na mnie i zawołał z zaplecza swoją córkę (w nastoletnim wieku). A ona dała mi właśnie „Cudownego chłopaka”. Jeszcze wtedy nie było filmu pod tym samym tytułem, z boską obsadą – Julią Roberts, Owenem Wilsonem i Jacobem Tremblay i Izabelą Vidovic. Książka ma świetną formę, każdy rozdział jest pisany z perspektywy innego członka rodziny, albo przyjaciela Augusta.
Wszyscy w domu czytaliśmy opowieść o Auguście – chłopaku z bardo rzadką, genetyczną chorobą, który wywołała silną deformację jego twarzy. August przeszedł 26 operacji, które znacznie poprawiły jego wygląd, ale mimo wszystko wygląda inaczej. Początek książki to czas, gdy główny bohater, przez lata uczony w domu, przez swoją mamę, idzie do normalnej szkoły średniej. Piękna historia, o tym, że powierzchowność nie ma znaczenia. Liczy się to co w środku, przyjaźń, miłość, rodzina. I że tacy ludzie jak August zmieniają innych, zmieniają świat.
Percy jest nastolatkiem z problemami. Ma dysleksję, wyrzucają go ze wszystkich szkół po kolei. Trzymają się go kłopoty. Wszystko dlatego, że jest…półbogiem synem śmiertelniczki, oraz boga morza Posejdona. Całe szczęście, że w odpowiednim momencie życia trafia do obozu, w którym znajdują się podobni do niego nastolatkowie. Obozem zawiaduje Dionizos (traktując ten obowiązek za karę i po macoszemu), a prawdziwym wsparciem dla półboskich dzieciaków jest centaur Chejron. Każdy dzieciak z obozu jest szkolony do obrony i ma się sprawdzić w misji. Wyrocznia delficka zamieszkująca strych domu w obozie, wyznacza do wyjątkowo niebezpiecznej misji naszego bohatera. Na szczęście ma do pomocy córkę Ateny – Annabeth i przyjaciela, satyra imieniem Grover. Gdy spytałam się mojej córki, jaki cykl książek poleciłaby każdemu nastolatkowi, to właśnie cykl Ricka Riordana „Percy Jakson i bogowie olimpijscy” był jej pierwszym typem. Sama przeczytałam wszystkie 5 książek za jednym prawie zamachem, chorując przez kilka dni i muszę przyznać rację córce. Seria wciąga, trzyma w napięciu, jest zaskakująca i ciekawa. Elementy mitologii greckiej, magiczne obiekty i moce mieszają się z prawdziwym realnym życiem chłopca z Manhattanu, tworzą niesamowitą zaskakującą opowieść. Jest przyjaźń, miłość, uczciwość i właśnie te ważne wartości sprawiają, że głównemu bohaterowi udaje się wychodzić cało z opresji. Jedyny zarzut jaki miałam, to naiwność, czy zbytnie uproszczenia, ale przecież to cykl skierowany do nastolatków, więc tak być powinno! W serii: Tom I “Złodziej Pioruna”, tom II “Morze potworów”, tom III “Klątwa Tytana”, tom IV “Bitwa w Labiryncie”, tom V “Ostatni Olimpijczyk”.
Wychowywani w sierocińcu Will, Jenny, Alyss i George w wieku 15 lat, stają przed trudnym wyborem. Mają zadecydować o tym co będą robili w życiu, do jakiego Mistrza Sztuki się zgłosić, żeby u niego terminować. Will chce zostać rycerzem, niestety jego warunki fizyczne (był najmniejszy i najchudszy ze wszystkich adeptów), sprawiają, że nie może zrealizować swojego pragnienia. W końcu po perypetiach, trafia do korpusu zwiadowców, elitarnej i tajemniczej jednostki słynnego Halta. Tak się zaczyna najbardziej wciągająca historia, jaką wielu nastolatków kiedykolwiek przeczytało. Osadzona w czasach średniowiecza, z elementami fantastyki powieść Johna Flanagana ma w sobie moc przyciągania. Prosta historia, bohaterowie z którymi można się łatwo utożsamić, męstwo, przyjaźń, miłość, wierność – to daje mieszankę od której nie można się uwolnić, po prostu sięga się po kolejne tomy, żeby zobaczyć, co będzie dalej.„Zwiadowców” czytają nawet Ci, którzy nigdy w życiu nie sięgnęli sami po książkę! Czy to nie najlepsza zachęta jaką słyszeliście?
W serii: Tom 1 „Ruiny Gorlanu”, tom 2 „Płonący most”, „tom 3 „Ziemia skuta lodem”, tom 4 „Bitwa o Skandię”, tom 5 „Czarnoksiężnik z Północy”, tom 6 „Oblężenie Macindaw”, tom 7 „Okup za Eraka”, tom 8 „Królowie Clonmelu”, tom 9 „Hali w niebezpieczeństwie”, tom 10 „Cesarz Nihon-Ja”, tom 11 „Zaginione historie”, tom 12 „Królewski zwiadowca”, „tom 13 „Klan czerwonego lisa”, tom 14 „Pojedynek w Araluenie”, tom 15 „Zaginiony książę”.
America Singer, biedna dziewczyna pochodząca z niskiej kasty, dostaje szansę bycia księżniczką. Jej podanie zostaje wylosowane i z wraz z innymi trzydziestoma pięcioma rywalkami staje do walki o rękę księcia. Zauważyliście odwrócenie ról? Przecież w bajkach to o księżniczkę walczyli rycerze, a tu mamy coś na kształt długofalowego konkursu piękności.Ze świata głodu i biedy, nagle dostaje się do zamku, otoczona blichtrem, bogactwem i konwenansami. Zazdrość pozostałych rywalek, ich podstępy, nieuczciwa rywalizacja, zestawiona z dobrocią, wiernością i naiwnością głównej bohaterki dają czytelniczkom dużo do myślenia. Jednak najlepszy jest dylemat jaki ma główna bohaterka, która zostawiła w swoim dystrykcie ukochanego Aspena. Z czasem bowiem, podczas pobytu w zamku i poznawaniu bliżej księcia Maxona, okazuje się, że i on jej przypada do gustu. Świetne czytadło, wciągające i zajmujące. Dla młodych dziewczyn, romantycznych dusz, w skrytości marzących o byciu księżniczką!
W serii: Tom I „Rywalki”, tom II „Elita”, tom II „Jedyna”, tom IV „Następczyni”, tom V „Korona”.
I to wszystkie propozycje z mojego subiektywnego wyboru. Konsultowałam go z dziećmi – nastolatkami moimi domowymi i nie tylko. A może przeoczyłam coś wyjątkowego, jakąś pozycję która koniecznie powinna tu trafić? Dajcie znać!
Super. Mój 10latek Harry Pottera połknął i domaga się dodatkowych części. Z wymienionych właśnie zamówiliśmy Baśniobór. Zobaczymy czy się spodoba. Chociaż czyta wszystko, nawet moje i męża książki z dzieciństwa 🙂
Ale fajny dzieciak! Książki z dzieciństwa – super, że chce czytać, to co Wy! Można pogadać o wrażeniach, który ulubiony bohater itd!
Witam dziękuję bardzo za listę, pozdrawiam.
Cieszę się, że się przydała.
My przerobiliśmy Baśniobór i Harego Portera.
Jeszcze mogę polecić cwaniaczka i XX piętrowy domek na drzewie….Pierwsza część jest chyba 13 piętrowa.
O fajnie, że przypomniałaś. XIII piętrowy domek, jest świetny!