daleko jeszcze?

daleko jeszcze? już dojeżdżamy? za ile będziemy? – to samo pytanie w różnych odmianach moja 3 dzieci (bo najmłodsze jeszcze nie mówi:)) jest w stanie zadać dziesiątki razy w trakcie podróży.

A dzieci czas odczuwają zupełnie inaczej niż my, ostatnio w drodze mój 5-letni syn, zadał mi to samo pytanie, bo około 5 minutach podróży. I był strasznie zdziwiony – tylko 5 minut minęło?  Przecież ja już się wyspałem! No więc, żeby czas nam mijał szybciej w podróżach (a my dalekich destynacji się nie boimy, kilka lat temu z trójką dzieci przejechaliśmy samochodem trasę do Normandii – 1700 km z Wrocławia), mam kilka sposobów na uprzyjemnienie sobie drogi.

Tydzień temu, wybierałam się sama z moją 4-ką ukochaną (acz czasami problematyczną) na wakacyjny wyjazd. Właśnie pakowaliśmy na prawie 3-tygodniowy pobyt bagażnik samochodu, gdy pojawiła się w pobliżu moja sąsiadka. „Oj nie zazdroszczę… Sama z czwórką dzieci w taką długą podróż i się nie boisz? Moje dzieci zaczynają marudzić już po półgodzinie jazdy…”.

Planujecie wyjazd? Oto kilka sposobów na przyjemniejszą podróż z dziećmi:

Sposoby na przyjemniejszą podróż z dziećmi

Przed wyjazdem odwiedzam sklep – kupując zestaw małych słodyczy, owoców suszonych, orzeszków, herbatników. Wiadomo, że w aucie może się trochę zabrudzić… są też przeciwnicy jedzenia w aucie (ze względu na ryzyko zakrztuszenia się – ale to raczej dotyczy mniejszych dzieci). Pewnie moje dzieci zjadłyby wszystkie słodycze zanim wyjechalibyśmy za granicę Wrocławia, gdyby nie to, że te smakołyki są nagrodami – za dobrą odpowiedź na pytanie z matmy, przeliterowanie wyrazu, wymienienie 3 zwierząt na literkę L … Dostosowuję pytania do wiedzy danego dziecka, wszyscy słuchają odpowiedzi – i coś im w głowie zostaje. A za prawidłową odpowiedź ulubiony smakołyk 🙂

Przed wyjazdem można też wydrukować mapę drogi jaką mamy przebyć. Dzieci podczas drogi mają za zadanie zaznaczać przebyte odcinki. To fajny sposób na praktyczne zapoznanie dzieci z mapami – przyda im się w przyszłości na przyrodzie/ geografii. Jeszcze lepszą opcją jest książkowy atlas samochodowy (tylko, czy w erze nawigacji samochodowych ktoś jeszcze taki ma?).

Nasze gry samochodowe (poniżej kilka przykładów), ale zdajcie się też na Waszą inwencję i wymyślcie swoje własne – dzieciaki to uwielbiają. Moje wypróbowane propozycje to:

„zgadnij co to” – dziecko wymyśla jakąś rzecz/ przedmiot – a pozostali uczestnicy po kolei zadają mu pytania zamknięte, czyli dziecko może udzielać odpowiedzi „tak”, lub „nie” (to świetne ćwiczenie do kategoryzacji wiedzy w głowie). Wygrywa ten kto zgadnie – no i dostaje słodką nagrodę;

„spostrzegawczość” – za każdym razem gdy ktoś zauważy traktor, krowę, rowerzystę, kościół itp. dostaje 10 punktów – gra się kończy gdy ktoś osiągnie 100 punktów (słodka nagroda dla zwycięzcy z puli smakołyków);

„historia na literkę” – grę rozpoczyna wybór litery z alfabetu (np. najmłodszy uczestnik recytuje w myślach alfabet, a inny w pewnym momencie mówi stop) każdy uczestnik dodaje jedno słowo, które zaczyna się na tę wylosowaną literę alfabetu, tworząc historyjkę, a im bardziej absurdalna, tym lepiej będziecie się przy niej bawili, w tej grze rozwijacie swoją kreatywność, a dzieci powiększają zasób słownictwa;

„wyrazowy pociąg” – rozpoczyna najmłodszy uczestnik  – podaje pierwsze słowo, kolejny mówi słowo na literę, którą skończył się poprzedni wyraz. I tak do momentu gdy ktoś skusi – wtedy odpada z gry (i kibicuje pozostałym).

Audiobooki – świetna propozycja dla dzieci trochę już zmęczonych podróżą. Znacie Bajki – grajki? Król Bul to nasza ulubiona! Świetna jest też Pipi w wykonaniu Edyty Jungowskiej!

Pamiętajcie, że zabawy wymagają Waszego prawdziwego zaangażowania i chęci do zabawy. Nie udawajcie, że macie na coś ochotę, gdy najbardziej na świecie chcecie się chwilę przespać. . Podróż minie w dobrej atmosferze, gdy poprosicie dzieciaki o chwilę ciszy, bo jesteście zmęczeni – a potem z przyjemnością z nimi zagracie.

BON VOYAGE!